Näpunäiteid värvimistöödeks

Mida teha siis kui hommikul kell 6 läheb uni ära? Loomulikult valmis kirjutada üks asjalik blogipostitus. Kuna oleme varasemalt lubanud, et anname edasi ka ise saadud õppetunde ja ehitusnippe, siis otsustasingi sellega algust teha. See postitus on kasulik eelkõige neile, kel mõlguvad peas remondiplaanid.  Samas kindlasti ei jookse kellelgi ka niisama mööda külge maha. Sel hooajal me saates pahteldama ei pidanud, seega sellest etapist ma midagi kirjutada ei oska ja alustan oma ehitustööde rubriiki värvimistöödest. Mõtlesin, et teen seda niiviisi, et toon välja minu arvates kõige olulisemad tähelepanekud ja siis kirjutan natuke juurde/põhjendan, et millest sellised järeldused või õpetussõnad. PS. Pean juba ette vabandama, et juurde lisatud pildid ei ole parima kvaliteediga. Esimesel nädalal me unustasime täiesti pildistada ja tegin screenshotid meie Gopro videodest.

 

Screen Shot 2017-07-21 at 07.50.24.png

Algul mulle üle väikese rulli kätte ei antud

 

  1. Pahtlil peab laskma kindlasti rahulikult ära kuivada. Enne kruntvärvi (alusvärvi) pealekandmist veendu kindlasti, et pahtel on jõudnud korralikult ära kuivada, kuna vastasel juhul hakkad Sa värvimisetapis maalriteibiga seinast tükke ära tõmbama ja ka tänu seina jäänud niiskusele hakkavad seinad väga ruttu pragunema. Ma usun, et Sa ei soovi neist kumbagi, kuna mõlemal juhul oled Sa sisuliselt tagasi alguses – hakkad uuesti pahteldama.
  2. Enne värvikihi pealekandmist puhastada seinad tolmust. See on oluline nii kruntvärvi pealekandmisel kui ka igal järgneval värvikihi pealekandmise etapil. Tolmust puhastamine aitab Sul veenduda, et tulemus jääb ühtlane (mitte laiguline) ja et alumised värvikihid ei hakkaks Sul maalriteibiga seinast ära tulema.
  3. Värvimiseks vali pigem pikema karvaga rullid ja ära koonerda hinna osas. Vähemalt meie õppisime, et töövahendid ei ole see koht, kust peaks proovima iga hinna eest raha kokku hoida. Kallimad rullid on reeglina ka kvaliteetsemad ja Sa saad nendega värvida suuremad pinnad enne kui rullid lagunema hakkavad ja karv koledaks muutub. Pikem karv võtab küll rohkem värvi endasse, aga seeläbi võimaldab Sul ühe korraga kanda seinale paksema kihi värvi, mis toob kaasa ühtlasema ja ilusama lõpptulemuse.
  4. Ära koonerda värviga. Kohe eelmise punkti jätkuks meie suurim õppetund – ära nühi seina kuiva ega ka poolkuiva rulliga, seinale tuleb kanda korralikult värvi!!! Vastasel juhul on tulemuseks väga laiguline ja ebaühtlane sein. Igal värvipotsikul on olemas pindala, mida selle värviga umbes katta saab ja usute või mitte, see on üsna tõetruu. Need numbrid ei ole tavaliselt suured ja ise loodad, et saad vähemaga hakkama, aga reaalsus on, et värvi ostes nendega arvestades võid olla kindel, et tulemus jääb tõesti ilus. Värvimine peaks välja nägema enamvähem nii: kastad rulli alusel oleva värvi sisse, jälgid et TERVE rull servast servani oleks ühtlaselt värvine, tõmbad rulliga ülevalt alla ja alt üles ja sisuliselt ongi selle värvikogusega kõik. Uue paani värvimiseks võtad uue koguse värvi. Ehk siis natuke on see tundeasi ka, aga kõige tähtsam on, et ära rulli liiga palju, kuna siis Sa ikkagi lõpuks nühid kuiva rulliga ja teed tulemuse ebaühtlaseks. Uut paani alustades värvi väikese ülekattega eelmisele paanile, et ei jääks värvita vahesid.
  5. Vali maalriteip, mis võib kõige kauem seinas olla. See on pigem õppetund, mille said meie konkurendid. Meil natuke vedas selles osas, kuna me võtsime enda teibid täiesti suvaliselt värvileti juures olevast korvist ja meie hilisemaks suureks rõõmuks olid need nõrgema liimiga (võisid kirjade järgi vist seinas olla 30 päeva). Teised võtsid teibi, mis võis seinas olla kuni 7 päeva ja kuna aluspind ei olnud enne tööde alustamist vist korralikult ära kuivanud, siis juhtus see, mida ma üleval pool juba korduvalt hoiatuseks välja tõin – maalriteipi ära tõmmates tuli see seinast tükkidena ära ja kõik teised meie naabrid said poodi pahtli järgi joosta. Tegelikult on olemas ka tumekollane teip, mis võis kirjade järgi seinas olla vist lausa 6 kuud. See oli kõige nõrgema liimiga. Nõrga liimi puhul peab kindlasti jälgima seda, et Sa teibi servad kindlasti väga korralikult kinni kleebid, kuna vastasel juhul pääseb värv lihtsalt teibiserva vahelt sisse ja värviäär jääb sinkavonka.
  6. Võta maalriteip kohe peale värvimist seinast ära. Seda õpetas meile minu issi. Isegi kui tundub tüütu teipi uuesti ja täpselt seina panna, siis see on vägagi õpitav ja lõpuks läheb libedalt ning lõpptulemus on see, et kohe kindlasti ei tõmba Sa ka alumist värvikihti kaasa. Me tegutsesime terve saate nii, et nii kui üks kiht sai värvitud või kohati lausa ülemine äär sai värvitud, siis tõmbasime kohe teibi ära ja vältisime tõepoolest sellega pahteldamist. Teised jätsid minumeelest teibid lausa paariks päevaks seina. Ehk siis kuna meil kellelgi pole ilmselt aega ja kannatust oodata päevi, et kõik kihid igalpool korralikult kuivaks, siis on tark lüke minna kindla peale välja ja teip tihedamini ära võtta, hoolimata kirjadest mis teibi juures on.
  7. Arvesta, et värv tuleb toon kuni paar värvikaardil olevast tumedam/erksam. Selle õppetunni saime me eranditult iga tooni juures. Värv lihtsalt tuli tumedam kui värvikaardil, seega vali teadlikult juba toon kuni paar heledam kui soovitud tulemus. 🙂

 

Screen Shot 2017-07-21 at 07.59.47 1.png

Hea tiim saab teibi panemisega ka siis hakkama kui redelit käepärast ei ole

 

Meie jaoks tundus värvimine esialgu kõige lihtsam etapp terves saates. Kuna me olime kindlad, et tube sisustada me ei oska, siis panustasime sellele, et saaksime kõik näiliselt lihtsamad ehitustööd väga hästi tehtud. Asusime siis Siimuga kohe värvima. Kogenematutena asusime me värvise rulliga kohe igas suunas nühkima ja lasime rullil veereda kuni sealt enam tilkagi värvi ei tulnud. Tulemus jäi sellest loomulikult laiguline ja meile öeldi, et peaksime rohkem värvi rullile panema. Seda me siis enda meelest tegimegi, aga tuli välja, et sellest oli ikka vähe.

 

Screen Shot 2017-07-21 at 07.54.54 1.png

Just just, pika karvaga rulli on vaja. 😉  Tegelt oli koguaeg nii palav, et higi voolas

 

Teistes korterites töötasid professionaalsed maalrid, kes rääkisid ainult vene keelt. Mul issi läks siis nende juurde ja uuris, et kuidas õige värvida on. Vene tädike tuli ja naeris, et oleme ikka amatöörid küll. Pistis rulli otse ämbrisse ja tõmbas värviga alt üles ja ülevalt alla ja vualaa, ühe kihiga oligi kõik. Meil oli tunne, et värvi lendas igas kaares, aga näe, profid just niiviisi hakkama saavadki. Ise me loomulikult päris ämbrisse rulli kasta ei julgenud. Aga lõpptulemusel võitsime me ju ehitustööde osas kõige kvaliteetsema korteri roseti, seega kõikidest meie katsetustest oli ilmselt lõpuks väga palju kasu.

 

Screen Shot 2017-07-21 at 07.49.06.png

Meie kõige suurem õpetaja, tugi ja abiline oli minu issi

 

Värvimise nädal iseenesest oli päris raske, kuna meie korter oli pindalalt umbes 40% suurem kui 2toalised ja tänu sellele saime me kohapeal veeta rohkem päevi ja öid kui me üldse ette suutsime kujutada, aga samal ajal valmistas see meid väga hästi ette ülejäänud saateks. Ma usun, et see nädal näitas meile ära, et olgu kui raske on, me saame paarina selle saatega väga hästi hakkama ja üheskoos oleme me tugevad. Praegu ma tunnen küll, et võiksin värvides teha juba väga palju teadlikumaid valikuid ja kasutada õigemaid töövõtteid. Meie pere värvib edaspidi kindlasti oma seinad ise. Ma loodan siiralt, et te leiate siit postitusest midagi iseenda jaoks.

 

Screen Shot 2017-07-21 at 07.56.10.png

Mia oli esimesel nädalal ikka niiiii pisi. Käisime inspekteerimas, kuidas Mia issi tööd teinud on

Kallistan,

Jana