Kas tasub välismaal silmi opereerida?

Mõtlesin et kirjutan oma esimese blogipostituse. Teemaks on reis Riiga ja seal tehtud silmaoperatsioon Dr.Solomatini silmakeskuses. Miks ma üldse otsustasin operatsiooni teha ja veel parem küsimus – miks Lätis?

IMG_4521

Prillide eest sikutamine oli lõbus

Silmanägemine läks mul kehvemaks kusagil 14-aastaselt kui avastasin, et näen kehvemini telekat. Praeguseks hetkeks oli mul vasak silm -2 ja parem silm -1,5. Põhjus, miks opereerida otsustasin, on väga lihtne, olen põhimõtteliselt viimased ligi kümme aastat igapäevaselt kasutanud läätsesid ja tundsin, kuidas silmad ei talu neid enam. Lisaks sellele olin tüdinenud nende koguaeg silma panemisest ja ära võtmisest. Lisaks ei viitsinud ma neid väga tellida – tihti avastasin, et olen samade läätsedega juba mitu kuud käinud, kuigi tegelikult olid mul silmas ainult kuuajalised läätsed. Ja miks Läti? Peamine põhjus oli ikkagi raha – operatsioon seal maksis 950€. Kuna Eestis on operatsioon nii kallis, siis olin üle aasta silma peal hoidnud Dr.Solomatini silmakeskusel. Uurisin nii tuttavatelt, kes olid seal juba käinud, kui ka jälgisin nende sotsiaalmeediat. Sain igalt poolt ainult positiivset tagasisidet ja olin täiesti veendunud, et mitte midagi halba ei saa juhtuda, seega otsustasingi – lähen teen operatsiooni Lätis. Samamoodi võib ju midagi valesti minna ka siin samas Eestis, nagu meditsiinis ikka – mitte kunagi ei saa ju 100% kindel olla, et kõik õnnestub. Saatsin operatsiooni soovi nende kodulehelt, millele tuli pakutud aegadega vastus juba järgmisel päeval. Esimesed ajad olid pakkuda juba järgmiseks nädalaks.

IMG_4574

Mia oli hotelli ja puhkusele jõudmise üle väga õnnelik

Otsus oli tehtud ja panime plaani paika et sõidame 30. august Lätti. Kuna Mia pole välismaale saanud ning mis nad siin kodus ikka teevad, siis mõtlesin, et võtan oma pere ka kaasa. Hinna sees oli ju nii kui nii hotellituba kahele. Nii me siis alustasime tegelikult juba 29. augusti õhtul sõitu Läti poole. Kuna Mia lihtsalt ei  peaks nii pikka sõitu järjest vastu,  otsustasime ööseks Pärnusse jääda. Järgmise päeva hommikul sõitsime sealt edasi ning jõudsime 9 paiku Riiga hotelli. Tegime check-in ja Mia läks Janaga mänguväljakule mängima, mina läksin kontrolli.

Kontroll oli minu jaoks tõehetk, kas ma üldse saan operatsiooni teha, mis oli mingi hetk mu suurim mure. Olin ikkagi aastaid läätsesid kandnud ja ei olnud kindel, et kõik on hästi. Silmakeskusesse sisse astudes sain end kohe ära registreerida ja uuringutele. Uuringud kestsid kokku umbes 2 tundi – kontrolliti vist kõike. Aparaate, mille alt ma läbi käisin, oli ikka päris palju. 😀 Minuga tegeles alguses ainult üks õde, kellega ma suhtlesin inglise keeles.  Kordagi mingeid probleeme ega takistusi ei olnud. Mitte midagi ebamugavat ka minu jaoks ei olnud. Kui enamik oli kontrollitud, siis vaatas mind üle ka arst, kes mind järgmine päev opereerima pidi. Ka tema ei leidnud mingeid probleeme, mis peaks takistama operatsiooni teha. Saingi positiivse vastuse.  Kui tavaliselt Eesti patsientidele teevad nad samal päeval operatsiooni, siis millegi pärast see päev nad ei teinud ja mulle öeldi, et mul on nüüd vaba päev ja ootavad mind järgmisel hommikul tagasi. Pidin sööma kõhu täis ja minema kella 9.30ks kliinikusse. See uudis meeldis väga Janale, sest tema lootis koguaeg, et me saame kolm päeva Lätis olla, sest nemad tulid Miaga puhkusele. 😀

Operatsioon

Järgmisel hommikul ärgates oli kerge ärevus ikkagi sees, kuigi üritasin seda maha suruda. Ega söögiisu ka väga polnud. Kuna teadsin, et peab sööma, siis pressisin söögi sisse ja läksin kliinikusse. Sel päeval olid kliinikus ka teised Eesti patsiendid ja tõlk. Pärast omavahel natuke jutustamist läksimegi operatsiooni ooteruumi, kus panime endale vajalikud riided selga ja mütsi pähe ning jäime operatsiooni ootama. Sel hetkel oli minu ainuke mõte, et tahaksin saada esimesena tehtud. Mulle ei meeldi eriti oodata ja närvitseda, vaid pigem kiiresti ära teha. Minu õnneks kutsutigi mind esimesena operatsioonile. Arst suhtles minuga kohe väga rõõmsalt ja vabalt ning see tekitas väga hea sooja ja koduse oodatud tunde, mis võttis stressi maha – enam ma ei muretsenud ma mitte üldse. Dr. Solimatini silmakeskusel on Eesti klientide jaoks palgatud sinna ka eestlasest tõlk, kes oli ka operatsioonil kaasas, et oleks veel mugavam olla ning ei tekiks keelelisi barjääre.

Olingi opilaual, enam ei olnud kusagile joosta

Seejärel viskasingi pikali ja hakati opereerima – mitte midagi valusat ei olnud kordagi. Võib-olla natukene ebameeldiv oli siis kui vett silma lasti, aga midagi ületamatut kindlasti ei olnud. Opereeritavat silma hoiti spetsiaalsete tangidega lahti ja minu ülesandeks oli koguaeg otse üles vaadata. Teise silma opereerimise ajal tekkis järsku paus. Mõtlesin et … mis nüüd, kas kõik ikka hästi. Küsisin tõlgilt, et mis toimub. 😀 Sain vastuse, et arst tegi operatsiooni jooksul pilte, mida saaksin blogis kasutada. Kui kasulik nii minu kui ka kõigi teie jaoks.  Teine silm sai ka opereeritud ja kui istuli tõusin, küsis arst, et kas ma seina peal kella näen. Kell oli väga selgelt näha, kuigi pilt oli udune. See ei olnud selline nagu varasemalt kui kehvasti nägin, vaid selline hommikul ärgates pool silmad kinni udune pilt. Operatsioon ise läks kokku umbes 10 minutit. Seejärel suundusin sinna ooteruumi tagasi, kus pidin 30 minutit silmad kinni istuma. 2 korda pandi silmatilkasid ja peale seda läksin kontrolli. Arst vaatas kõik üle ja teatas, et operatsioon läks hästi ning saan hotelli puhkama.

Tangid, mis hoidsid silmi lahti

Niiviisi hoiti opereeritavat silma lahti

Keset silmaoperatsiooni

Silm pärast lahti lõikamist

Läksin otsisin mänguväljakult Jana ja Mia üles ning läksime hotelli, kuna peale operatsiooni peaks umbes 2-3 tundi silmad kinni pikutama või veel parem – magama. Õnneks oli Mial ka just uneaeg. Arvasin alguses, et magama ma kindlasti ei jää, kuna oli päevane aeg ja ikkagi äsja oli opp, aga tegelikult vajusin kohe ära. Paari tunni pärast ärgates oli udune pilt kadunud. Super tunne oli näha mingit imepisikest kella kaugelt voodist. Ajasin Jana ka kohe üles ja ütlesin, et ma näen.  Päris ausalt võin öelda, et mitte mingit vastikut tunnet ei olnud, natukene võib-olla selline kuivade silmade tunne. Esimestel päevadel peab põletiku vastaseid silmatilkasid ja kunstpisaraid panema ja need muutsid juba sama päeva õhtuks olukorra väga heaks. Kuna olime kõik maganud, siis mõtlesin, et mis me ikka seal hotellis passime ja läksime õue jalutama. Päikeseprillid ette, et tuult ja vett silma ei satuks ning nii me avastasime Riia vanalinna, mis oli ilusam ja selgem kui eelmisel aastal.

Järgmisel hommikul läksin järelkontrolli, kus sain teada, et minu nägemine on nüüd 115% ( mis ilmselt paraneb veelgi) ja operatsioon õnnestus täielikult. Siis tegime Eesti grupi ja arstidega koos pildi ning oligi kõik tehtud. Ma reaalselt nägin ilma läätsede ja prillideta.  Arvan, et teise päeva õhtuks ei olnud aru saadagi, et oleksin operatsioonil käinud. Ainuke asi, mis seda meelde tuletas, oli silmatilkade panemine iga 1,5h tagant.

Turistid Riia vanalinnas

Kokkuvõtvalt oli siis minu kogemus Dr.Solomatini silmakeskusest ainult positiivne. Mul ei olnud kordagi tunnet, et ma oleksin välismaal, sest kõik arstid ja õed olid nii soojad ja sõbralikud, sain kõigiga suheldud inglise keeles ning vajadusel oli ka tõlk olemas, kellega sai eesti keeles suhelda. Ma kohe ei oskagi rohkem midagi lisada, kui vaid seda, et ma olen tõesti positiivselt üllatunud. Kui kellelgi on rohkem küsimusi, siis vastan meeleldi ka detailsemalt. 🙂

Ainult parimat,

Siim