Mia Isabela tundis huvi tuleohutuse vastu

Hei, armsad!

Loodan, et teiega on praeguse eriolukorra ajal kõik hästi ning teid ümbritsevad pereliikmed kõik terved. Meie väikese pere päevad lähevad küll märkamatult õhtusse, kuna peame kodukontoris töötamisega paralleelselt terve päev ka enda 3-aastasega tegelema, kes lasteaias ei käi. Ta on laps, kellele hullult sobib lasteaias käimine, kuna ta lihtsalt neelab uusi oskusi ja teadmisi. Nüüd peame meie suutma tema päevad natukenegi sama põnevaks teha ja loomulikult ei tohi me unustada ka tema edasi arendamist. Usun, et keegi meist ei tea, kui pikalt praegune eriolukord kestab.

Nagu te kõik teate, siis käisime Mia Isabelaga vahetult enne koduseks jäämist reisil. Selleks, et ta lennureisid ilusti vastu peaks, tõmbasime talle iPadi Jänku Jussi multikad, mis on megaharivad. Üks osa nendest rääkis sellest, kuidas Juss pani telki küünla põlema ja see tuli tulekustutiga ära kustutada. Nüüd siis paar nädalat pärast reisi tuli Mia Isabela voodist välja ja küsis minult: “emme, kus meil on see kustutamise asi, millega saab tuld kustutada?”. Mul läks natukene aega, enne kui ma taipasin, mida ta küsisis. Sain aru, et tegu oli tulekustutiga. Meil kodus tulekustutit ei ole, aga on tuletekk. Hakkasin siis seda näitama ja Mial tuli küsimusi järjest juurde. Palusin Siimul, et ta meie omavahelist vestlust filmiks ja taipasin, et tegelikult ei osanud ma väga paljudele küsimustele nii vastata, et 3-aastane kõigest korralikult aru saaks. Üleüldse oli raske sõnu seada, kuna me ei mõtle ju sellele teemale igapäevaselt. Meie vestlust saad soovi korral vaadata siit.

Igaljuhul… siis ma taipasin, et mul on töö juures ju üks üliarmsa välimusega asjalik tegelane/teenus Nublu suitsu- ja vinguandur, läbi kelle oleks lastele väga vahva tuleohutuse teemasid tutvustada. Mõeldud – tehtud. Hakkasin koostöös enda kolleegiga, kes oli varem Päästeametis kommunikatsioonijuht, kokku panema nõuandeid, mida vanemad võiksid kindlasti oma lastele rääkida, et neid läbi Nublu kanalite laste ja lapsevanemateni viia. Kuna meie pere jälgijate seas on väga palju lastega peresid, siis mõtlesin, et jagan neid nõuandeid pikemalt lahti kirjutatuna ka teiega. Ehk õnnestub teil tänu nendele lapsega edukam vestlus maha pidada kui see, mida te minu videost nägite.

1. Õpeta lapsele selgeks, et tulekahju korral helista 112
Räägi lapsele, et nii kui ta näeb suitsu või tuld, tuleks esmajoones teatada vanematele, aga juhul kui kedagi teist ei ole kodus, siis helistada numbrile 112. Laps peab oskama öelda, et on tulekahju ja kus ta täpselt elab. Lapsele tuleb selgitada, et inimene, kes on telefoni otsas, võib esitada palju küsimusi, aga teda saab usaldada ja julgelt tuleks rääkida tekkinud olukorrast nii palju kui oskab. Kindlasti tasub see kodus läbi mängida, et iga pereliige oskaks lihtsalt ja selgelt kirjeldada, mis juhtus ja kuhu täpselt on abi vaja saata. Sellega kasvab iga pereliikme enesekindlus ja ohuolukorras ei unustata hädavajalikku telefoninumbrit ära.

2. Kui toit läheb pannil kõrbema/põlema, siis ei tohi seda veega kustutada. Tutvusta lapsele koduseid vahendeid, millega tule kustutatud saaks.
Põlevat rasva veega kustutades läheb tulekahju kordi hullemaks.  See tekitab plahvatuse ja paiskab tule laiali. Õpeta selle asemel lapsele, kuidas võimalusel pliit ohutult välja lülitada ja tuli kustutada. Ideaalis võiks kodus olla tuletekk või tulekustuti, millega saab kindlasti leegi kustutatud. Tutvusta lapsele neid mõlemaid ja õpeta neid kasutama. Juhul kui kumbagi kodus ei ole, siis tuleks leida midagi, mis ei ole kergesti süttiv ja millega saaks tule nö ära lämmatada, näiteks paksem vaip, suurem kaas, paks tekk vms. Kui kodus on täitsa pisikesed lapsed, siis nemad ilmselt ei ole võimelised tulekahju ohutult ja piisavalt enesekindlalt kustutama – neil palu kutsuda keegi appi.

3. Selgita lapsele, et kui nad on üksi kodus, ei tohiks nad tikkudega mängida ega küünlaid süüdata.
Lastele on alati küünlad ja tuleleek huvitavad tundunud. Nende jaoks on tänu sünnipäevatordilt küünalde ära puhumise traditsioonile tihti ka niisama põlevate küünalde ära puhumine põnev. Selgita lapsele, et tikkudega võivad tuld süüdata ainult täiskasvanud ja küünlaid võib ära puhuda ainult täiskasvanute juuresolekul. Nii saab ära hoida olukordi, kus lapsed oskamatult tikke käsitsedes midagi põlema süütavad või küünla ümber ajavad.

4. Tehke perega evakuatsiooniõppus, et lapsed teaksid, kuidas tulekahju korral majast välja minna.
Lapsed kipuvad tulekahjude puhul ehmuma ja kartes pahandada saada, lähevad hoopis kappi peitu. Selliste olukordade vältimiseks mängige terve perega läbi, kuidas tulekahju korral käituda. Kuidas korterist ja majast kõige paremini välja saab, kus hoitakse koduvõtmeid kui uks pole seestpoolt liblikaga avatav? Kas on võimalik akna kaudu väljuda kui tulekahju on ukse blokeerinud? Kodust väljudes tuleks uks või aken ka enda järelt sulgeda, et tuli ei saaks hapnikku juurde. Oluline on lastele selgitada, et tulekahju korral on kõige tähtsam päästa elu ja sellises olukorras ei peaks oma asjade pärast muretsema.  . 

5. Kontrolli koos lapsega üle suitsu- ja vinguandurite korrasolek ning puhasta need tolmust.
Koos perega suitsu- ja vinguandureid kontrollides saad lastele andureid ja nende vajalikkust tutvustada.Seadmeid testnupu abil kontrollides saate ka kindlustunde, et kodus olevad tulekahju avastamise andurid töötavad. Usute või mitte, aga isegi teie päris pisikesed lapsed on nii nutikad, et tuletavad teile tõenäoliselt ka edaspidi meelde, et suitsuandureid tuleks aeg-ajalt kontrollida. Nii on kiire elutempo kõrval teil edaspidi üks asi vähem meeles pidada.


Nublu on Mia Isabela üks lemmikuid kaisukaid juba 2018.aasta jõuludest saati

Ma ise usun, et kui kõik need punktid lastega läbi rääkida ja teha, siis on lapsed palju teadlikumad ning oskavad ohuolukorras paremini käituda. Mina plaanin küll igaljuhul Mia Isabelaga kõik võimalikud evakuatsiooniteed läbi käia. Meil on kodus pea igas toas G4Siga ühendatud suitsuandurid, aga kaalume sellest hoolimata ka Nublu koju soetamist, kuna ta on nii nutikas andur, et tunneb lisaks suitsule ka vingugaasi ära, mis on ju nähtamatu, lõhnatu ja värvusetu ning lastele eriti ohtlik. Lisaks saadab ta signaali ka G4Si juhtimiskeskusesse, tänu millele saan ma alati kohe teada, kui midagi toas juhtunud on (juhul kui ma ise olen näiteks aias toimetamas). Rääkisin tööl läbi ja kõik minu jälgijad saavad koodiga PALMJANA kaks kuud teenust tasuta, tellimiseks ja lisainfo lugemiseks on lihtsaim viis minna lehele www.nublu.ee. Soovitan seda eriti juhul, kui teil on lapsed või lemmikloomad üksi kodus, kes ei oska või taipa endale abi kutsuda. Tean tänu tööle väga palju juhtumeid, kus Nublu on kõrgest vingugaasitasemest märku andnud, samal ajal kui vanemaid kodus ei ole ning tänu sellele laste elu päästnud. Ühtlasi saan täna õhtul enda Instagramis välja panna aastaks ajaks teenuse tasuta + ka imearmsad Nublu kaisukad, mida Mia fännab meil juba üle aasta.

Ma loodan, et meie lapsed on ohtlikeks olukordadeks ilusti ette valmistatud. Mia küsimused mulle olid selge märk, et meie olime küll unustanud olulise tuleohutuse teema temaga arutamata. Loodan, et suutsin selle postitusega ka teile mõtte- ja kõneainet anda.

Üsna pea plaanin teiega ka meie koroona aegseid tegemisi jagada. 🙂

Aitäh, et olete meie perega!
Jana